A szürkehályog (katarakta) a szemlencse elhomályosodását jelenti, ami homályos látáshoz, fényérzékenységhez és végül látásvesztéshez vezethet. A probléma elsősorban az idősebb korosztályt érinti, de lehet genetikai eredetű vagy szerzett betegség következménye is. A szürkehályog egyetlen hatékony kezelési módja a sebészeti beavatkozás, aminek célja az elszürkült lencse eltávolítása és mesterséges lencsével történő helyettesítése.
Ha a homályos látás már befolyásolja a mindennapjaidat, a szürkehályog műtét lehet a megoldás. Dr. Nagy Mihály szürkehályog specialista minőségi tapasztalattal segíti a szem egészségét és a látást. A szürkehályog műtét elvégzésére általában akkor kerül sor, amikor a betegség már jelentősen befolyásolja a páciens látását és megnehezíti a mindennapi tevékenységek elvégzését, például az olvasást, autóvezetést, televízió nézését vagy a munkát.
Az orvosok akkor javasolják a beavatkozást, ha a látásromlás már zavarja a hétköznapi életvitelt, esetleg a beteg nem látja jól az útburkolati jeleket, problémát okoz számára az éjszakai vezetés, zavarják a lámpák fényei. Akkor is lehet jelentkezni műtétre, ha a szürkehályog akadályozza más szemészeti problémák kezelését, például a diabéteszes retinopátiát. Természetesen a beavatkozás leggyakoribb oka, ha a szürkehályog már annyira előrehaladott, hogy a látás szinte teljesen elvész.
Mit kell tudni az ultrahangos szürkehályog műtétről?
Az egyik legmodernebb és leggyakrabban alkalmazott eljárás a fakoemulzifikáció, vagyis az ultrahangos szürkehályog műtét. Ez egy minimálisan invazív eljárás, aminek során az orvos egy kis bemetszést ejt a szaruhártyán, majd egy ultrahangos eszközt használ a szemlencse széttörésére és eltávolítására. Ezt követően, egy mesterséges intraokuláris lencsét (IOL) ültetnek be a természetes lencse helyére. A műtét minden esetben a szem érzéstelenítésével kezdődik.
Ezt követően egy apró bemetszést ejtenek a szaruhártyán. Majd az ultrahangos szonda segítségével a szemlencse széttörése és eltávolítása történik. Ez bár fájdalmasnak hangzik, de ahogyan azt már említettük, a cseppeknek köszönhetően egyáltalán nem fog belőle érezni semmit sem a páciens. Az eltávolítás után egy mesterséges lencsét ültetnek be a szem belsejébe. A beavatkozás gyors és fájdalommentes, a legtöbb esetben ambulánsan végzik és a beteg néhány órával a műtét után hazamehet. Ráadásul a seb sem igényel varrást. Magától gyógyul pár nap alatt.
Milyen előnyei vannak az ultrahangos beavatkozásnak?
A kis bemetszés miatt a seb gyorsabban gyógyul, mint a hagyományos technikák esetében. A rövid gyógyulási idő valóban nagy előny, hiszen gyorsabban vissza lehet térni a mindennapi munkavégzéshez. Mivel nincs szükség nagy vágásra, kisebb a fertőzés vagy a gyulladás esélye is. A helyi érzéstelenítésnek köszönhetően, a beavatkozás fájdalommentes, ami szintén pozitívum egy olyan embernek, aki fél a kellemetlenségtől. Az új mesterséges lencsék lehetőséget adnak arra, hogy a beteg látása jelentősen javuljon, akár szemüveg nélkül is.