A gyermekek sok esetben nem tudják elmondani, ha valamilyen látásproblémát észlelnek, illetve nem tudják, hogy amit tapasztalnak, az betegség. Például nem érzékelik, hogy az egyik szemükkel nem látnak, ami pedig szembetegségre utal. Egy másik lehetőség pedig a tompalátás. Ez azt jelenti, hogy az egyik szem nem képes jó látásra semmilyen esetben, még szemüveg használatával sem.
Szerencsére, gyermekkorban hatékonyan kezelhető ez a probléma, ezért, ha úgy veszed észre, hogy a gyermeked látása nem az igazi, akkor feltétlenül és mihamarabb keress fel egy szemész szakorvost! A tompalátás leggyakoribb oka a kancsalság, de az is okozhatja, ha a két szem fénytörése nem egyforma. Tulajdonképpen a kancsalságnak létezik veleszületett és szerzett formája.
Utóbbit kiválthatják fénytörési hibák, gyermekkori fertőző betegségek, genetikai eltérések, illetve egyéb szemészeti rendellenességek. Tudni kell, hogy a homályos látás szürkehályogra is utalhat, tehát mindenképpen szakorvosi vizsgálatra van szükség a betegség pontos diagnosztizálása érdekében. 14 éves kor előtt teljes mértékben kezelhető a tompalátás, tehát ez versenyfutás az idővel. A tizenéves kor elejére ugyanis befejeződik a látásfejlődés.
Ha az agy addigra nem tanulja meg a teljes látás képességét, akkor ezután már nem lehet segíteni a problémán. Amennyiben a teljes, tökéletes látás nem érhető el szemüveges korrekcióval, akkor lehet tompalátásról beszélni. Ez lehet kismértékű, amikor 70-80%-os a látás, de olyan is előfordulhat, hogy 10%-ra sem korrigálható a látás.…