Meddig védenek a naptejek?

Naptejek

Ahogy beköszönt a nyár, sokan belevetik magukat a napfürdőzésbe. Természetesen, ma már a legtöbb ember tudja, hogy a naptejek védelme nélkül nem szabad kifeküdnie a napra, így bekenik magukat, és máris jöhet a napozás. Na, de vannak olyan tények, amit az átlagember nem biztos, hogy tud a naptejről. Először is azt, hogy a naptejek a bőrre való felvitel után körülbelül 20 perccel fejtik ki a valódi hatásukat. Vagyis nem jó ötlet azonnal kifeküdni a napra, hiszen akkor nem véd úgy a napkrém.

Azt is tudják sokan, hogy a nagy hőségben, délidőben, egészen késő délutánig nem javasolt napozni. Azt azonban nem, hogy ez leginkább amiatt van, mert az ózonréteg nem védi úgy a Földet, mint régen, így akármilyen napfényvédőt is kenjen fel a bőrére, a sugárzástól nem tudja magát megvédeni. Ez pedig hosszú távon nagyon káros lehet az egészségére. Tudta, hogy a naptejek közül van olyan, amelyik kémiailag védi a bőrt, a többi pedig fizikailag véd? Az előbbinek kellemes az állaga, és könnyen szívódik, az utóbbi viszont zsíros érzést hagy a bőrön.

Bármelyiket is használja, a bőr rák kialakulását elősegítheti az, ha nem a megfelelő módon teszi ezt meg. Ugyanis a naptej csak akkor véd megfelelően, ha azt a gyártó által javasolt rétegben viszi fel a bőrre. A fizikailag védő napfényvédő krémek azonban kellemetlen, zsíros hatásúak, így általában vékonyabban kenik fel az emberek, mint ahogyan azt kellene. A riasztó tény pedig az, hogy ezek a krémek leginkább gyermekeknek készülnek, így ha ő nem engedi bekenni magát, vagy a szülő sajnálja túlságosan bekenni, akkor a későbbiekben bőr rák megjelenését kockáztatja.

A bőr rák ugyanis olyan területeken alakul ki nagy eséllyel, ahol nem kapott elég védelmet a bőr, és túl sok sugárzás érte. Ilyenkor a sejtek egészséges működése felborul, és vég nélkül osztódni kezdenek. Ez pedig nem egy leégésnek az eredménye, hanem a több éven keresztül védtelenül hagyott bőr válaszreakciója. A napsugárzás elleni védekezést pedig nem felnőttkorban kell elkezdeni, hanem már kisgyerekkorban, hogy a bőr rák esélyét visszaszoríthassák.

Comments are closed.